Улан-Баторда Ўзбекистон–Монголия бизнес-форуми бўлиб ўтди
Тадбирда икки мамлакатнинг вазирлик ва идоралари, ҳудудлар, тармоқ уюшмалари раҳбарлари ҳамда 300 дан ортиқ компания вакиллари иштирок этди. Форум Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги томонидан Савдо-саноат палатаси кўмагида ташкил этилди.
Форумда Ўзбекистон делегациясига Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Жамшид Ходжаев, Монголия томонига эса Монголия Бош вазирининг ўринбосари Сайнбуянгийн Амарсайхан раҳбарлик қилди.
Тадбир модераторлари сифатида Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазирининг ўринбосари Илзат Касимов ва Монголия Миллий савдо-саноат палатаси Халқаро ҳамкорлик департаменти директори Солонго Энхсайхан иштирок этди.
Форум иштирокчиларига мурожаат қилар экан, Жамшид Ходжаев сўнгги йилларда Янги Ўзбекистонда бизнес муҳити ва инвестиция жозибадорлигини яхшилаш бўйича амалга оширилган кенг кўламли ислоҳотларга эътибор қаратди. Натижада, мамлакат ЯИМ икки баробарга ошиб, илк бор $100 миллиарддан ошди, 2024 йилда иқтисодий ўсиш суръати 6,5% ни ташкил этди. Мамлакатга $70 миллиарддан ортиқ тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар жалб қилинди.
Ўзбекистон ҳукуматининг хорижий инвесторларни тўлиқ қўллаб-қувватлашга ва қўшма лойиҳаларни муваффақиятли амалга ошириш учун барча шарт-шароитларни яратишга тайёр эканлиги яна бир бор тасдиқланди.
Ўзаро манфаатли ҳамкорлик учун устувор йўналишлар белгиланди. Жумладан, савдо соҳасида мева-сабзавот маҳсулотлари, ўғитлар, қурилиш материаллари, фармацевтика, маиший техника, тўқимачилик, пойабзал, гўшт, чарм, жун маҳсулотлари экспорти, савдо уйлари ва кўргазмалар ташкил этиш каби ташаббуслар илгари сурилди.
Иккала давлат ўртасидаги саноат кооперацияси чарм, жун ва каşемирни қайта ишлаш, электр жиҳозлари, машиналар ва қурилиш материаллари ишлаб чиқариш бўйича қўшма корхоналарни ташкил этиш орқали ривожланади.
Қишлоқ хўжалиги ва чорвачилик йўналишларида иссиқхоналар қуриш, томчилатиб суғориш технологияларини жорий этиш, ҳосилни сақлаш ва қайта ишлаш бўйича лойиҳалар илгари сурилди.
Фойдали қазилма конларини қидириш ва ўзлаштириш бўйича қўшма лойиҳалар катта истиқболларга эга экани таъкидланди.
Ўз навбатида, Монголия Бош вазири ўринбосари Сайнбуянгийн Амарсайхан Ўзбекистонда яратилган қулай инвестиция муҳитини юқори баҳолаб, Монголия тадбиркорларини ўзбек ҳамкорлари билан фаол ва дадил ҳамкорлик қилишга чақирди.
Форум якунида жун, аралаш матолар, тўқимачилик ва чарм маҳсулотларини Ўзбекистонда ишлаб чиқаришга оид қўшма лойиҳаларни амалга ошириш бўйича икки томонлама ҳужжатларни алмашиш маросими бўлиб ўтди.
Форум доирасида “Made in Uzbekistan” миллий маҳсулотлари кўргазмаси очилди, унда ўзбек ишлаб чиқарувчиларнинг маҳсулотлари намойиш этилди. B2B ва G2B учрашувлари ўтказилди. Тадбиркорлар амалий ҳамкорлик йўналишларини муҳокама қилиб, кейинги ҳамкорлик учун аниқ қадамларни белгилаб олишди.

В Улан-Баторе прошёл монгольско-узбекский бизнес-форум
Форум организован Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан при содействии Торгово-промышленной палаты.
Делегации на форуме возглавили: с узбекской стороны – заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев, с монгольской стороны – вице-премьер Монголии Сайнбуянгийн Амарсайхан.
Модераторами мероприятия выступили заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Ильзат Касимов и Директор департамента международного сотрудничества Монгольской национальной Торгово-промышленной палаты Солонго Энхсайхан.
Обращаясь с приветственной речью к участникам форума, Жамшид Ходжаев отметил масштабные реформы по улучшению делового климата и привлечению инвестиций, осуществлённые в Новом Узбекистане за последние несколько лет.
В результате объем ВВП удвоился и впервые превысил $100 млрд., темпы экономического роста в 2024 году достигли 6,5%. В страну привлечено свыше $70 млрд. иностранных инвестиций.
Выражена готовность правительства Узбекистана гарантировать всестороннюю поддержку иностранным предпринимателям и создание всех условий для успешной реализации совместных проектов.
Обозначен ряд направлений для взаимовыгодного сотрудничества. В сфере торговли это конкретные инициативы по расширению номенклатуры поставок за счёт плодоовощной продукции, удобрений, стройматериалов, фармацевтики, бытовой техники, текстиля, обуви, мясной продукции, кожи, шерсти, открытию торговых домов и выставок.
Промышленная кооперация между странами будет развиваться за счёт совместных производств по переработке кожи, шерсти и кашемира, производству электротехники и машин, строительных материалов.
Также озвучены инициативы в сфере сельского хозяйства и животноводства, в том числе созданию тепличных хозяйств, внедрению капельного орошения, хранению и переработке урожая.
Большие перспективы имеют совместные проекты по разведке и разработке горнорудных месторождений.
В свою очередь, вице-премьер Монголии Сайнбуянгийн Амарсайхан высоко оценил созданные в Узбекистане инвестиционный климат и призвал монгольский бизнес к активному взаимодействию с узбекскими партнёрами и смелой реализации взаимовыгодных проектов.
По итогам Форума состоялась церемония обмена двусторонними документами по реализации совместных проектов по производстве готовой продукции из шерсти, смешанных тканей, другой текстильной и кожевенной продукции в Республике Узбекистан.
В соответствии с программой, проведено открытие выставки национальных товаров «Made in Uzbekistan», где были представлены товары национальных производителей, «В2В», «G2В» встречи, где предприниматели смогли детально обсудить практические аспекты сотрудничества, наметить конкретные шаги по дальнейшему взаимодействию.