Қурилиш материаллари тармоғидаги режалар тақдимот қилинди
Аҳоли сони ўсиб, урбанизация кенгайиб бораётгани сифатли қурилиш материалларига талабни йилдан йилга ошираяпти. Тармоқ шунга мос равишда ривожлантириб борилмоқда. Кўплаб лойиҳалар амалга оширилиб, ҳозирги кунда 10 мингга яқин корхона фаолият юритмоқда.
Бу йил биринчи чоракда ишлаб чиқариш 8 фоизга, экспорт эса 11 фоизга ўсди. Инвестиция дастури доирасида 500 миллион долларлик 9 та йирик лойиҳа ишга тушди. Душанбе, Кобул ва Филадельфия шаҳарларида “Ўзбекистон савдо уйи” ташкил этилди.
Ҳали олдинда режалар кўп. Йил якунигача 2,4 миллиард долларлик 312 та лойиҳани бажариб, 16 минг юқори даромадли иш ўрни яратиш, ишлаб чиқариш миқдорини 53 триллион сўмга, экспортни 1,2 миллиард долларга етказиш мўлжалланган.
Тақдимотда мутасаддилар ушбу кўрсаткичларга эришиш чора-тадбирлари юзасидан ахборот берди.
Давлатимиз раҳбари соҳада сифат, таннарх ва қурилиш маданияти энг долзарб масала эканини таъкидлади. Замонавий технологияларни жорий этиб, маҳаллий маҳсулотларнинг рақобатбардошлигини ошириш, юртимиздаги бунёдкорлик ишларида улардан кенгроқ фойдаланиш вазифалари кўрсатиб ўтилди.
Бунга эришишда илм-фан ва амалий ишланмалар муҳим. Шу мақсадда соҳа бўйича “R&D” тадқиқотлар маркази очилди, Германиядан маслаҳатчи жалб қилинди.
Мисол учун, ариқ ва канал юзалари учун ўрамли бетон қопламаси тайёрлаш технологияси бўйича иш бошланган. Натижада бетонлашга кетадиган вақт ва харажат 10 фоизга, сув сарфи 3-5 фоизга камайиши ҳисоб-китоб қилинган.
Президентимиз геология ва илмга катта эътибор қаратиб, ички ва ташқи бозорлар учун юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар етказиб бериш зарурлигини таъкидлади. Энергия ва ресурс сарфи юқори йўналишларни таҳлил қилиб, тежамкор инновацион ечимларни қўллаш муҳимлиги қайд этилди.
Ўтган йили тармоқдаги йирик корхоналар энергия аудитидан ўтказилганда 300 миллион киловатт соат иқтисод қилиш имконияти аниқланган. Бундай корхоналарда технологияни янгилаш ҳамда иш тартибини оқилона ташкил этиш орқали харажатларни камайтириш мумкинлиги айтилди.
“Шаффоф қурилиш” платформасида қурилиш материаллари корхоналари реестрини ташкил қилиб, у орқали сифат назоратини таъминлаш вазифаси қўйилди.

Plans in the field of construction materials presented
Population growth and expanding urbanization continue to drive annual increases in demand for high-quality construction materials. In line with this trend, the industry is developing steadily, with numerous projects underway and nearly 10,000 enterprises operating.
In the first quarter of this year, production volume increased by 8 percent, while exports grew by 11 percent. As part of the investment program, nine major projects totaling $500 million have been launched. Uzbekistan trading houses have also been opened in Dushanbe, Kabul, and Philadelphia.
However, many tasks still lie ahead. By the end of the year, it is planned to implement 312 projects with a total value of $2.4 billion, create 16,000 high-paying jobs, increase production volume to 53 trillion UZS, and raise exports to $1.2 billion.
During the presentation, responsible officials reported on the measures being taken to achieve these targets.
The Head of State emphasized that quality, cost-efficiency, and construction culture are among the most pressing issues in the industry. He set the task of introducing modern technologies, enhancing the competitiveness of domestic products, and increasing their use in domestic construction projects.
Science and applied research play a vital role in this process. In this regard, an R&D research center has been established, and an expert from Germany has been engaged.
An example highlighted was the launch of work to produce roll-on concrete coverings for irrigation canals and ditches. Calculations show that this approach can reduce both time and financial costs for concrete works by 10 percent, and water usage by 3-5 percent.
The President also emphasized the importance of supplying high-value-added products to domestic and international markets, underlining the role of geology and a scientific approach. He stressed the need to analyze energy- and resource-intensive areas and to implement efficient, innovative solutions.
According to the results of an energy audit conducted last year at major enterprises in the sector, it was found that up to 300 million kilowatt-hours could be saved. It was emphasized that cost reductions can be achieved through technology upgrades and more efficient production process organization.
A task was set to establish a registry of construction material manufacturers on the “Shaffof Qurilish” (Transparent Construction) platform and use it to monitor product quality.