Toshkentda “INNOPROM. Central Asia – 2025” ko‘rgazmasi ochildi
Ma’lumot uchun: INNOPROM. Central Asia — bu 2021-yildan beri O‘zbekiston poytaxtida o‘tkazib kelinayotgan har yili o‘tkaziladigan xalqaro sanoat ko‘rgazmasidir. “INNOPROM. Central Asia – 2025” ko‘rgazmasi 18 000 kv. metr maydonda tashkil etilgan bo‘lib, shundan 4 143 kv. metri O‘zbekistonning milliy ekspozitsiyasiga ajratilgan. Ko‘rgazmada 200 dan ortiq o‘zbek kompaniyalari tomonidan qariyb 100 turdagi mahalliy mahsulotlar, shuningdek, 50 dan ortiq xorijiy kompaniyalar va 5 ta milliy ekspozitsiya (O‘zbekiston, Rossiya, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston) namoyish etilmoqda. Ko‘rgazmaga 10 000 dan ortiq tashrif buyuruvchilar kelishi kutilmoqda.
Tadbirda spiker sifatida Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisining birinchi o‘rinbosari Denis Manturov va O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev nutq so‘zladilar.
Ko‘rgazmada qurilish, elektrotexnika, avtomobilsozlik, mebel va yengil sanoat, farmatsevtika, sog‘liqni saqlash, energetika, axborot texnologiyalari va boshqa tarmoqlarda innovatsion yechimlar va mahsulotlar namoyish etilgan. Shu bilan birga, umumiy ovqatlanish korxonalarining faol ishtiroki ta’minlanib, O‘zbekistonning turizm va gastronomiya salohiyatiga alohida e’tibor qaratilgan.
Tadbirda so‘zga chiqqan Jamshid Xo‘jayev foydali qazilmalarni qazib olish, agro sanoat majmui va qishloq xo‘jaligi, innovatsiyalar, IT texnologiyalar va yangi texnologiyalar almashinuvi sohalarida hamkorlikni kengaytirish uchun ulkan imkoniyatlar mavjudligini ta’kidladi.
Shuningdek, mintaqa mamlakatlari o‘rtasida transport infratuzilmasini rivojlantirish, savdo va kooperatsiya aloqalarini kengaytirish, mashinasozlik va stanoksozlik, tog‘-kon sanoati, kimyo, elektrotexnika va qishloq xo‘jaligi sanoatida innovatsion texnologiyalarni joriy etish orqali qo‘shma loyihalarni amalga oshirish muhimligi qayd etildi.
Bu borada, xususan, O‘zbekiston hududlarida yuqori texnologik standartlar asosida industrial parklar tashkil etish alohida ahamiyat kasb etadi.
O‘z navbatida, Rossiya Federatsiyasi Bosh vazirining o‘rinbosari Denis Manturov “INNOPROM. Central Asia” ko‘rgazmasining imkoniyatlarini yuqori baholab, O‘zbekistonda investitsiya muhitini yaxshilash borasida amalga oshirilayotgan islohotlarning ahamiyatini e’tirof etdi hamda ko‘rgazmada ishtirok etayotgan kompaniyalarni o‘zbek hamkorlari bilan yangi istiqbolli aloqalarni yo‘lga qo‘yish va o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga chaqirdi.
Kun yakunida turli mamlakatlarning vazirliklari, soha birlashmalari va yirik kompaniyalari o‘rtasida transport va logistika, to‘qimachilik sanoati, qishloq xo‘jaligi, ilm-fan va innovatsiyalar, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish, kimyo sanoati, raqamlashtirish va sog‘liqni saqlash sohalarida yangi loyihalarga asos soluvchi ikki tomonlama hujjatlar imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.

В Ташкенте отрылась выставка «INNOPROM. Central Asia – 2025»
Справочно: INNOPROM. Central Asia — это ежегодная международная промышленная выставка, проходящая в столице Узбекистана с 2021 года. "INNOPROM. Central Asia – 2025" занимает площадь 18 000 кв. м, из них 4 143 кв. м – площадь национальной экспозиции Узбекистана. На выставке представлены более 200 узбекских компаний с почти 100 видами отечественной продукции, более 50 иностранных компаний и 5 национальных экспозиций (Узбекистан, Россия, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан). Ожидаемое количество посетителей — более 10 000 человек.
Спикерами на мероприятии выступили первый заместитель председателя правительства Российской Федерации Денис Мантуров и заместитель премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев.
На выставке представлены инновационные решения и продукция в сферах строительства, электротехники, автомобилестроения, мебельной и лёгкой промышленности, фармацевтики, здравоохранения, энергетики, информационных технологий и других отраслей. Особый акцент сделан на участие предприятий общественного питания, что подчёркивает туристический и гастрономический потенциал Узбекистана.
Выступая с приветственной речью Жамшид Ходжаев подчеркнул колоссальные возможности для дальнейшего наращивания сотрудничества в сферах добычи полезных ископаемых, агропромышленности и сельском хозяйстве, инноваций, IT, обмена новыми технологиями.
Отмечена важность развития транспортной инфраструктуры, торговых и кооперационных связей между странами региона, придавая важное значение реализации совместных проектов в сферах машино- и станкостроения, горнодобывающей, химической, электротехнической и сельхоз промышленности с внедрением инновационных технологий.
В данном контексте важную роль играет создание индустриальных парков по высоким технологическим стандартам, в том числе в регионах Узбекистана.
В свою очередь, вице-премьер России Денис Мантуров высоко оценил потенциал выставки "INNOPROM. Central Asia", значимость осуществляемых в Узбекистане реформ по улучшению инвестиционного климата и призвал компании-участников завязывать новые перспективные связи и активно развивать сотрудничество с узбекскими коллегами в целях укрепления партнёрства и развития взаимовыгодного сотрудничества.
По итогам дня состоялась церемония подписания двусторонних документов между ведомствами, отраслевыми объединениями и крупными компаниями разных стран, которые дали начало новым проектам в сферах транспорта и логистики, текстильной промышленности, сельского хозяйства, науки и инноваций, производства продуктов питания, химической промышленности, цифровизации и здравоохранения.