Toshkentda “INNOPROM. Central Asia – 2025” ko‘rgazmasi ochildi
Ma’lumot uchun: INNOPROM. Central Asia — bu 2021-yildan beri O‘zbekiston poytaxtida o‘tkazib kelinayotgan har yili o‘tkaziladigan xalqaro sanoat ko‘rgazmasidir. “INNOPROM. Central Asia – 2025” ko‘rgazmasi 18 000 kv. metr maydonda tashkil etilgan bo‘lib, shundan 4 143 kv. metri O‘zbekistonning milliy ekspozitsiyasiga ajratilgan. Ko‘rgazmada 200 dan ortiq o‘zbek kompaniyalari tomonidan qariyb 100 turdagi mahalliy mahsulotlar, shuningdek, 50 dan ortiq xorijiy kompaniyalar va 5 ta milliy ekspozitsiya (O‘zbekiston, Rossiya, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston) namoyish etilmoqda. Ko‘rgazmaga 10 000 dan ortiq tashrif buyuruvchilar kelishi kutilmoqda.
Tadbirda spiker sifatida Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisining birinchi o‘rinbosari Denis Manturov va O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev nutq so‘zladilar.
Ko‘rgazmada qurilish, elektrotexnika, avtomobilsozlik, mebel va yengil sanoat, farmatsevtika, sog‘liqni saqlash, energetika, axborot texnologiyalari va boshqa tarmoqlarda innovatsion yechimlar va mahsulotlar namoyish etilgan. Shu bilan birga, umumiy ovqatlanish korxonalarining faol ishtiroki ta’minlanib, O‘zbekistonning turizm va gastronomiya salohiyatiga alohida e’tibor qaratilgan.
Tadbirda so‘zga chiqqan Jamshid Xo‘jayev foydali qazilmalarni qazib olish, agro sanoat majmui va qishloq xo‘jaligi, innovatsiyalar, IT texnologiyalar va yangi texnologiyalar almashinuvi sohalarida hamkorlikni kengaytirish uchun ulkan imkoniyatlar mavjudligini ta’kidladi.
Shuningdek, mintaqa mamlakatlari o‘rtasida transport infratuzilmasini rivojlantirish, savdo va kooperatsiya aloqalarini kengaytirish, mashinasozlik va stanoksozlik, tog‘-kon sanoati, kimyo, elektrotexnika va qishloq xo‘jaligi sanoatida innovatsion texnologiyalarni joriy etish orqali qo‘shma loyihalarni amalga oshirish muhimligi qayd etildi.
Bu borada, xususan, O‘zbekiston hududlarida yuqori texnologik standartlar asosida industrial parklar tashkil etish alohida ahamiyat kasb etadi.
O‘z navbatida, Rossiya Federatsiyasi Bosh vazirining o‘rinbosari Denis Manturov “INNOPROM. Central Asia” ko‘rgazmasining imkoniyatlarini yuqori baholab, O‘zbekistonda investitsiya muhitini yaxshilash borasida amalga oshirilayotgan islohotlarning ahamiyatini e’tirof etdi hamda ko‘rgazmada ishtirok etayotgan kompaniyalarni o‘zbek hamkorlari bilan yangi istiqbolli aloqalarni yo‘lga qo‘yish va o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga chaqirdi.
Kun yakunida turli mamlakatlarning vazirliklari, soha birlashmalari va yirik kompaniyalari o‘rtasida transport va logistika, to‘qimachilik sanoati, qishloq xo‘jaligi, ilm-fan va innovatsiyalar, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish, kimyo sanoati, raqamlashtirish va sog‘liqni saqlash sohalarida yangi loyihalarga asos soluvchi ikki tomonlama hujjatlar imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.

The "INNOPROM. Central Asia – 2025" Exhibition Opens in Tashkent
For reference: INNOPROM. Central Asia is an annual international industrial exhibition held in the capital of Uzbekistan since 2021. "INNOPROM. Central Asia – 2025" covers an area of 18,000 square meters, with 4,143 square meters dedicated to Uzbekistan’s national exhibition. Over 200 Uzbek companies are showcasing nearly 100 types of domestic products, along with more than 50 foreign companies and 5 national exhibitions (Uzbekistan, Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan). The expected number of visitors is over 10,000.
The event featured keynote speakers, including Denis Manturov, First Deputy Prime Minister of the Russian Federation, and Jamshid Khodjaev, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan.
The exhibition presents innovative solutions and products across various sectors, including construction, electrical engineering, automotive, furniture, light industry, pharmaceuticals, healthcare, energy, information technology, and others. A special emphasis is placed on the participation of catering companies, highlighting Uzbekistan's tourism and gastronomic potential.
In his welcoming speech, Jamshid Khodjaev emphasized the vast opportunities for further expanding cooperation in sectors such as mining, agriculture, innovation, IT, and the exchange of new technologies. He highlighted the importance of developing transport infrastructure, trade, and cooperative ties between countries in the region, with a particular focus on implementing joint projects in machine and tool building, mining, chemicals, electrical engineering, and agriculture, incorporating innovative technologies.
In this context, the creation of industrial parks adhering to high technological standards, including in Uzbekistan's regions, plays a crucial role.
Meanwhile, Russian Deputy Prime Minister Denis Manturov praised the potential of the "INNOPROM. Central Asia" exhibition, acknowledged the significance of ongoing reforms in Uzbekistan to improve the investment climate, and urged participating companies to establish new promising connections and actively collaborate with their Uzbek counterparts to strengthen partnerships and develop mutually beneficial cooperation.
At the end of the day, a ceremony took place for the signing of bilateral documents between ministries, industry associations, and major companies from various countries, launching new projects in transportation and logistics, the textile industry, agriculture, science and innovation, food production, the chemical industry, digitalization, and healthcare.