2025-04-25 20:35:00 / Yangiliklar
Muzokaralar davomida O‘zbekiston-Qirg‘iziston Davlat chegarasi loyiha chizig‘ining chegaraning oxirgi tartibga solinmagan uchastkasidan o‘tishi to‘g‘risidagi Bayonnoma hamda O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Qirg‘iz Respublikasi Vazirlar Mahkamasi o‘rtasidagi “Chashma” bulog‘idan birgalikda foydalanish to‘g‘risidagi Bitim loyihasining asosiy shartlari tasdiqlandi.
Tomonlar “Chashma” bulog‘i O‘zbekiston Respublikasi va Qirg‘iz Respublikasi xalqlarining umumiy boyligi ekanini alohida ta’kidladi. O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining ushbu buloqdan erkin va to‘siqsiz foydalanishi, o‘zbek tomoni buloqda shakllanadigan suv hajmining uchdan ikki qismidan foydalanishini ta’minlash hamda manbaning suv resurslari hajmi va sifatiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan har qanday xatti-harakatlarni o‘zbek tomoni bilan muvofiqlashtirish to‘g‘risida kelishuvlarga erishildi.
Shuningdek, tomonlar do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik ruhida ikki mamlakat fuqarolarining “Chashma” bulog‘idan to‘laqonli foydalanishiga to‘sqinlik qiluvchi har qanday chora-tadbirlarga yo‘l qo‘ymaslikka kelishib oldi.
Tomonlar qisqa muddat ichida O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Qirg‘iz Respublikasi Vazirlar Mahkamasi o‘rtasida “Chashma” bulog‘idan birgalikda foydalanish to‘g‘risida bitim hamda O‘zbekiston Respublikasi va Qirg‘iziston Respublikasi Davlat chegarasi uchastkasi to‘g‘risida shartnomani muvofiqlashtirish va imzolashga kelishib oldi.
Muzokaralar davomida o‘zbek-qirg‘iz Davlat chegarasi orqali ayrim o‘tkazish punktlarning holati va ish tartibi bo‘yicha umumiy pozitsiyalar ham kelishib olindi. O‘zbek-qirg‘iz Davlat chegarasi orqali fuqarolarning qatnovi va yuk tashishlarini sezilarli darajada yengillashtirishga yordam berayotgan o‘tkazish punktlari bo‘yicha umumiy yondashuvni ishlab chiqish yuzasidan o‘tkazilayotgan ikki tomonlama muzokaralarga yuqori baho berildi.
Ikki mamlakat fuqarolari uchun qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida 2004-yildagi O‘zbekiston-Qirg‘iziston Davlat chegarasidagi o‘tkazish punktlari to‘g‘risidagi bitimga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi bayonnomani imkon qadar tezroq imzolash muhimligi qayd etildi.
Tomonlar tez orada ikki mamlakat vakolatli organlari vakillaridan iborat ishchi guruhlarining uchrashuvini o‘tkazishga kelishib oldi.
Qabul qilingan qarorlar ikki qardosh davlatlar rahbarlarining O‘zbekiston Respublikasi va Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasidagi Davlat chegarasini do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik, tinchlik va hamjihatlik chegarasiga aylantirish yo‘lidagi sa’y-harakatlariga to‘la mos keladi.

"Чашма" общее достояние двух братских народов
В ходе переговоров утверждены Описание прохождения проектной линии узбекско-кыргызской Государственной границы с оставлением родника «Чашма» на территории Кыргызской Республики и основные условия проекта Соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Кабинетом Министров Кыргызской Республики о совместном использовании родника «Чашма».
Стороны особо отметили, что родник «Чашма» является общим достоянием народов Республики Узбекистан и Кыргызской Республики. Достигнуты договорённости об обеспечении кыргызской стороной свободного и беспрепятственного доступа гражданам Республики Узбекистан к указанному роднику, использования узбекской стороной двух третей фактически формируемого объёма воды родника, а также согласования с узбекской стороной любых действий, способных повлиять на объём и качество водных ресурсов источника.
Кроме того, Стороны условились в духе дружбы и добрососедства не допускать каких-либо мер, препятствующих полноценному использованию родника «Чашма» гражданами двух стран.
Стороны договорились в кратчайшие сроки согласовать и подписать Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Кабинетом Министров Кыргызской Республики о совместном использовании родника «Чашма» и Договор об участке Государственной границы между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой.
В ходе переговоров также обсуждены общие позиции по статусу и режиму работы отдельных пунктов пропуска через узбекско-кыргызскую Государственную границу. Высоко оценён ход двусторонних переговоров по выработке консолидированного подхода в отношении функционирования пунктов пропуска через узбекско-кыргызскую Государственную границу, позволяющих значительно облегчить взаимные поездки граждан и осуществление перевозок.
В целях создания благоприятных условий для населения двух стран отмечена важность скорейшего подписания Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение о пунктах пропуска через узбекско-кыргызскую Государственную границу от 2004 года.
Стороны договорились в ближайшее время провести встречу рабочих групп из числа представителей компетентных органов двух стран.
Принятые решения полностью соответствуют определённому Главами двух братских государств курсу по превращению Государственной границы между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой – в границу дружбы, добрососедства, мира и согласия.