Улан-Баторда Ўзбекистоннинг экспорт салоҳияти намоён этилди
Мазкур тадбир Ўзбекистон маҳсулотларини хорижий бозорларга кенг тарғиб қилиш, икки томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлаш ҳамда ўзаро манфаатли алоқаларни ривожлантиришга қаратилган муҳим қадам бўлди.
Кўргазмани Ўзбекистон Бош вазирининг ўринбосари Жамшид Ходжаев ва Мўғулистон Бош вазирининг ўринбосари Саинбуянгийн Амарсайхан тантанали равишда очиб бердилар.
Тадбир доирасида Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан тайёрланган 74 турдаги миллий мева-сабзавот, полиз, озиқ-овқат ва саноат маҳсулотларидан иборат махсус стенд намойиш этилди.
Жумладан, гилос, ўрик, шафтоли, узум, қуритилган мевалар (майиз, ўрик, олхўри), писта, бодом, нўхат, шўрданак, қора икра, беҳи, анор, олча винолари, анжир ва ёнғоқ қиёмлари, турли хил зираворлар, қандолат маҳсулотлари, салқин ва алкоголли ичимликлар каби экспорт салоҳиятига эга маҳсулотлар кенг миқёсда тақдим этилди.
Кўргазма доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Жамшид Ходжаев, Қишлоқ хўжалиги вазири Иброҳим Абдураҳмонов ҳамда Мўғулистон Бош вазирининг ўринбосари Саинбуянгийн Амарсайхан маҳсулотлар билан яқиндан танишиб чиқдилар.
Кўргазма доирасида ташкил этилган B2B учрашувлар чоғида ўзбекистонлик тадбиркорлар ва хорижий ишбилармон доиралар вакиллари ўртасида умумий қиймати 11 миллион АҚШ долларига тенг экспорт шартномалари имзоланди. Улар, асосан, қандолат маҳсулотлари, қуритилган ва янги мевалар, салқин ва алкоголли ичимликларни етказиб беришга қаратилган.
Хулоса қилиб айтганда, “Made in Uzbekistan” кўргазмаси Ўзбекистоннинг ишлаб чиқариш ва экспорт салоҳиятини намоён этиш, миллий маҳсулотларни халқаро бозорда тарғиб қилиш ҳамда икки давлат ўртасидаги иқтисодий алоқаларни янги босқичга олиб чиқишда муҳим платформа бўлиб хизмат қилди.

В Улан-Баторе представлен экспортный потенциал Узбекистана
Мероприятие стало важным шагом в направлении широкого продвижения продукции Узбекистана на зарубежные рынки, укрепления двустороннего торгово-экономического сотрудничества и развития взаимовыгодных связей.
Церемонию открытия выставки торжественно провели вице-премьер-министр Узбекистана Джамшид Ходжаев и вице-премьер-министр Монголии Сайнбууянгийн Амарсайхан.
В рамках мероприятия Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан представило специальный стенд, включающий 74 наименования национальной плодоовощной, бахчевой, пищевой и промышленной продукции.
Широко были представлены такие экспортно-ориентированные товары, как вишня, абрикос, персик, виноград, сушёные фрукты (изюм, курага, чернослив), фисташки, миндаль, нут, шурданак, чёрная икра, айва, гранат, вишнёвое вино, варенье из инжира и грецких орехов, специи, кондитерские изделия, прохладительные и алкогольные напитки.
Выставку посетили и лично ознакомились с продукцией вице-премьер Узбекистана Джамшид Ходжаев, министр сельского хозяйства Иброхим Абдурахмонов и вице-премьер Монголии Сайнбууянгийн Амарсайхан.
В рамках B2B-встреч между узбекскими предпринимателями и зарубежными деловыми кругами были подписаны экспортные контракты на сумму 11 миллионов долларов США. Основное направление соглашений — поставка кондитерских изделий, сушёных и свежих фруктов, прохладительных и алкогольных напитков.
Таким образом, выставка “Made in Uzbekistan” стала значимой платформой для демонстрации производственного и экспортного потенциала Узбекистана, продвижения национальной продукции на международном рынке и вывода экономических отношений между Узбекистаном и Монголией на новый уровень.