2025-05-06 09:40:00 / Taqdimotlar
Prezident Shavkat Mirziyoyev 5-may kuni istiqbolli kadrlarni maqsadli tayyorlash va mutaxassislarning xorijda ta’lim olishini qo‘llab-quvvatlashga oid takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Mamlakatimizda har bir sohani rivojlantirishda kadrlar masalasiga alohida e’tibor qaratilmoqda. Yoshlarning o‘qishi, mutaxassislarning tajriba oshirishi davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Shu maqsadda “El-yurt umidi” jamg‘armasi tomonidan 2 ming 225 nafar stipendiatlar 45 ga yaqin davlatga o‘qishga yuborilib, byudjetdan jami 1,5 trillion so‘m yo‘naltirildi. Hozirgacha ularning 1 ming 400 nafari O‘zbekistonga qaytib, iqtisodiyot tarmoqlarida, ta’lim, fan, tibbiyot va davlat boshqaruvida ishlamoqda. Bugungi kunda 748 nafar stipendiatlar “TOP-300” talikdagi nufuzli universitetlarda ta’lim olayapti.
Endi bunday ishlar ko‘lamini yanada kengaytirish maqsadida mazkur fondni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Istiqbolli kadrlarni tayyorlash bo‘yicha “El-yurt umidi” jamg‘armasi etib, Davlat boshqaruvi akademiyasini O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi etib qayta tashkil etish ko‘zda tutilmoqda. Ular Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi bilan birga kadrlar tayyorlash klasteriga aylantiriladi.
Jumladan, istiqbolli mutaxassislarni xorijda tayyorlash bo‘yicha bakalavriat, magistratura va doktorantura bilan bir qatorda davlat xizmatchilari olti oygacha maqsadli stajirovkaga yuboriladi. Bunda energetika, urbanizatsiya, transport, arxitektura, geodeziya, yer munosabatlari, texnika, muhandislik kabi iqtisodiyotning drayver sohalariga, davlat boshqaruvi va dolzarb ijtimoiy yo‘nalishlarga ustuvorlik beriladi.
Xalqaro reytinglarda “TOP-100” talik universitetlarga grant asosida o‘qishga kirgan nomzodlarga “El-yurt umidi” stipendiyasi imtihonlarsiz ajratiladi. “TOP-300” talikda bo‘lgan universitetlarga grantga kirganlarga xalqaro transport va turar joy xarajatlari imtihonlarsiz qoplab beriladi. “TOP-20” talikdagi universitetlar bakalavriatiga 50 foiz grant asosida qabul qilingan Prezident maktablari bitiruvchilariga stipendiyalar tanlovlarsiz ajratiladi.
Xorijda o‘qiyotgan yurtdoshlarimiz bilan doimiy muloqotda bo‘lish, ularning ehtiyojlarini aniqlash hamda ta’lim-tarbiya jarayonlarida yordamlashish maqsadida “El-yurt umidi” jamg‘armasi stipendiatlarining ota-onalari kengashi tuziladi. Elchixona va konsulliklarga talabalarga huquqiy va tashkiliy ko‘mak ko‘rsatish vazifalari yuklatiladi.
Zamon talablariga mos mutaxassislar tayyorlashda Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasining ham o‘rni katta. U yerda “Hokimlar maktabi”, “Rahbar ayollar maktabi”, “Kelajak liderlari” kabi kurslarda ilg‘or ta’lim dasturlari yo‘lga qo‘yilgan. O‘tgan o‘quv yilida 13 mingdan ziyod tinglovchilarning malakasi oshirilgan.
Yangi tizimga asosan, endi davlat xizmatchilari uchun 3 ta dastur – malaka oshirish, qayta tayyorlash va magistratura yo‘lga qo‘yiladi. Barcha uzoq va o‘rta muddatli o‘quvlar xorijiy hamkorlar bilan qo‘shma ta’lim dasturlari hamda Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkilotining tayanch tavsiyalari asosida tashkil etiladi.
Magistraturada “Davlat boshqaruvi”, “Davlat siyosati”, “Hududlarni kompleks rivojlantirish”, “Inson resurslarini rivojlantirish” va “Davlat moliyasini boshqarish” yo‘nalishlarida 18 oygacha muddatda chuqurlashtirilgan bilimlar beriladi. Davlat buyurtmasidan tashqari to‘lov-kontrakt shaklida ham talabgorlar qabul qilinadi.
Akademiyada ta’lim dasturlari va ilmiy tadqiqotlar sifatini oshirish bo‘yicha tavsiyalar berish, nufuzli xorijiy ilmiy-ta’lim muassasalari bilan hamkorlik o‘rnatish uchun Xalqaro akademik maslahat kengashi tuziladi.
Shuningdek, akademiya huzurida 4 ta yangi markaz tashkil etilmoqda. Misol uchun, Davlat boshqaruvi muammolarini ilmiy-amaliy tadqiq etish markazi davlat xizmati samaradorligini oshirish, xususiy sektordagi ilg‘or amaliyotlarni davlat boshqaruvida joriy qilishga qaratilgan tavsiyalar berib boradi.
Prezidentimiz takliflarni ma’qullab, bu tizimlarni yangicha yondashuvlar asosida joriy qilish, jamg‘arma va akademiya xodimlarining malakasini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.  Iqtidorli yoshlarni doimiy izlab topish va yuqori darajada o‘qitish, malakali mutaxassislarni islohotlarga jalb qilish muhimligi ta’kidlandi.

Подготовка перспективных кадров будет организована на основе новых подходов
В нашей стране вопросам подготовки кадров уделяется особое внимание при развитии каждой отрасли. Образование молодежи и повышение квалификации специалистов активно поддерживаются государством.
Так, по линии Фонда «Эл-юрт умиди» 2225 стипендиатов были направлены в 45 стран, при этом из бюджета было выделено 1,5 триллиона сумов. На сегодняшний день более 1400 выпускников вернулись в Узбекистан и работают в секторах экономики, образования, науки, медицины и государственного управления. В настоящее время 748 стипендиатов обучаются в престижных университетах, входящих в топ-300 мировых рейтингов.
С целью расширения масштабов этой работы планируется реорганизация фонда и Академии государственного управления в Фонд «Эл-юрт умиди» по подготовке перспективных кадров при Президенте Республики Узбекистан и Академию государственной политики и управления при Президенте. Совместно с Агентством по развитию государственной службы они будут преобразованы в единый кластер по подготовке кадров.
В частности, кроме обучения по программам бакалавриата, магистратуры и докторантуры, государственные служащие будут направляться на целевые стажировки сроком до шести месяцев. При этом приоритет будет отдан таким драйверным сферам, как энергетика, урбанистика, транспорт, архитектура, геодезия, земельные отношения, технические и инженерные науки, а также государственному управлению и другим актуальным социальным сферам.
Стипендии Фонда «Эл-юрт умиди» будут предоставляться без дополнительных экзаменов кандидатам, поступившим по гранту в вузы, входящие в топ-100 международных рейтингов. Студентам, зачисленным по гранту в университеты из списка топ-300, без экзаменов компенсируют расходы на международный проезд и проживание. Выпускники Президентских школ, поступившие по 50-процентному гранту в бакалавриат университетов из топ-20, также получат стипендии вне конкурса.
Для постоянной связи с соотечественниками, обучающимися за рубежом, выявления их потребностей и оказания помощи в учебном процессе будет создан Совет родителей стипендиатов Фонда «Эл-юрт умиди». На посольства и консульства Узбекистана будет возложена задача оказывать юридическую и организационную поддержку учащимся.
Академия государственной политики и управления также будет играть важную роль в подготовке специалистов, соответствующих требованиям времени. Здесь уже действуют передовые образовательные программы по таким направлениям, как «Школа хокимов», «Школа женщин-руководителей», «Лидеры будущего». В прошлом учебном году в академии повысили квалификацию более 13 тысяч слушателей.
В соответствии с новой системой для государственных служащих вводятся три направления подготовки: повышение квалификации, переподготовка и магистратура. Все средне- и долгосрочные курсы будут организованы на основе совместных образовательных программ с зарубежными партнерами и с учетом базовых рекомендаций Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР).
В магистратуре будут преподаваться углубленно дисциплины по направлениям «Государственное управление», «Государственная политика», «Комплексное развитие территорий», «Развитие человеческих ресурсов» и «Управление государственными финансами» сроком до 18 месяцев. Помимо грантового будет доступна и контрактная форма обучения.
Для повышения качества образовательных программ и научных исследований при академии будет создан Международный академический консультативный совет, а также организуются четыре новых центра. В частности, Центр прикладных исследований проблем государственного управления будет разрабатывать рекомендации по повышению эффективности госслужбы и внедрению лучших практик частного сектора в госуправление.
Президент одобрил данные предложения и дал указания внедрить систему на основе новых подходов, повысить квалификацию сотрудников фонда и академии, вести постоянный поиск талантливой молодежи и обеспечивать их качественное образование, а также активнее привлекать квалифицированных специалистов к реализации реформ.